top of page
Ieškoti

Aknė – ne tik mokyklos ar universiteto suole

Apie suaugusiųjų aknę su „Manoda“ odos priežiūros specialistėmis Audrone ir Rūta


Nors daugelis aknę įsivaizduoja kaip tik jaunimą kamuojančią odos problemą, kuri savaime praies pasibaigus hormonų audroms, deja, ji kamuoja ir nemažą procentą suaugusių žmonių. Negydoma ar gydoma netinkamai, ji ne tik gali užsitęsti iki suaugusiųjų amžiaus, bet ir dėl tam tikrų veiksnių būti išprovokuota pirmąjį kartą jau esant suaugus.


Hormonų įtaka aknės atsiradimui


„Manoda“ odos priežiūros specialistės Rūtos teigimu, pagrindinis veiksnys, išprovokuojantis aknę suaugusiame amžiuje yra hormonai. Butent dėl jų atsiranda uždegiminiai procesai, padidėja išskiriamo sebumo kiekis, suaktyvėja ląstelių gamybos procesas. Ypatingai daug hormoninių pokyčių patiria moterys – tai nėštumas ar tam tikros moteris kamuojančios endokrininės sistemos ligos, menopauzė. Aknė taip pat gali atsirasti bei paūmėti premenstruaciniu laikotapiu ar menstruacijų metu. Odos priežiūros specialistė Audronė papildo, jog viena dažniausių suaugusių moterų aknės atsiradimo priežasčių gali būti policistinių kiaušidžių sindromas. Taip pat pamini, jog išspręsti hormoninės aknės problemos namuose nepavyks - tam reikalinga gydytojo dermatovenerologo, endokrinologo bei ginekologo ir tik galiausiai - kosmetologo pagalba.


Kalbant apie vyrų aknę, viena pagrindinių suaugusių vyrų aknės atsiradimo priežasčių - jų lytinio hormono - testosterono perteklius, kuris gali sudaryti palankias sąlygas aknės formavimuisi. Audronės teigimu, dėl testosterono padidėjimo, suintensyvėja riebalinių liaukų veikla, dėl kurios formuojasi ir atsiranda spuogai. Tokia būklė gali atsirasti net ir vartojant anabolinių steroidų papildus sportininkams, ar sporto metu intensyviai prakaituojant.


Netinkamos odos priežiūros priemonių ir vaistų įtaka aknei


Viena iš spuogų susidarymo priežaščių – odos porų “užsikimšimas”. Šį procesą gali paspartinti veido odos priežiūros priemonės, savo sudėtyje turinčios komedogeninių ingredientų bei makiažas. Siekiant išvengti spuogų formavimosi, derėtų kuo atidžiau rinktis priemones pagal odos tipą bei būklę. Audronė rekomenduoja visada konsultuotis su odos priežiūros specialistais, kurie išmano kosmetikos priemonių sudėtis bei geba tinkamai atpažinti ingredientus. Porų “kimšimąsi” taip pat skatina prastai nuplaunamas makiažas bei jo likučiai ant odos paviršiaus. Kasdieniam makiažui Audronė rekomenduoja rinktis “švaresnės” sudėties dekoratyvinės kosmetikos priemones – tam puikiai tiktų mineralinė kosmetika.

Vartojami vaistai taip pat gali turėti įtakos aknės atsiradimui ar paūmėjimui - tokios vaistų grupės kaip gliukokortikoidai, antidepresantai, antipaochotiniai vaistai, ličio preparatai, anaboliniai steroidai, o kartais ir kai kurie antibiotikai. Jeigu vartojante šiuos vaistus ir lankotės pas odos priežiūros specialistą – nepamirškite to paminėti.


Aknė – kaip netinkamo gyvenimo būdo galima pasekmė


Odos priežiūros specialistė Rūta primena nepamiršti ir netinkamo gyvenimo būdo įtakos odos būklei - stresas, miego trūkumas, netinkama mityba, rūkymas ar piktnaudžiavimas sveikatai žalingais produktais taip pat gali išaukti aknę. O norint gydyti aknę – ją būtina gydyti ir iš vidaus, todėl kiek įmanoma sumažinkite šiuos išvardintus sveiko gyvenimo būdo antonimus. Aknės atsiradimą bei jau esamos aknės būklės paūmėjimą ypač provokuoja gausiai vartojami pieno produktai, aukštą glikemijos indeksą turintys maisto produktai, saldumynai bei baltieji miltai. Audronė rekomenduoja ne tik eliminuoti išvardintus maisto produktus bent kuriam laikui, bet ir papildyti maisto racioną omega-3 ir omega-6 riebalų rugštimis, vitaminais A, C, E, B grupės vitaminais bei gerosiomis bakterijomis.


Kaip išgyventi aknę?


Aknė paveikia ne tik odą, bet dažnai ir psichologinę būseną. Todėl ką daryti, kad jos atsiradimas nebūtų toks paveikus?


Tiek Audronė, tiek Rūta pirmiausiai rekomenduoja tinkamai išsirinkti kosmetologą, kuris specializuotųsi būtent probleminės odos srityje ir aknė jo kelyje nebūtų retai sutinkamas reiškinys. Nepalikite aknės savieigai ir neužsiimkite savigyda, nes draugų patarimams čia ne vieta. Jau vien todėl, kad atsiradimo priežastys gali būti labai skirtingos. Galbūt tepsite priemonę lokaliai, bet nepadėsite odai, kadangi atsiradimo priežastys slypės kur kas giliau.


Taip pat odos priežiūros specialisto paskirtas priemones naudokite nuosekliai ir nemėginkite atitinkamomis priemonėmis sausinti aknės, nes sausinančios priemonės kaip tik nepadeda, o pažeidžia mūsų odos apsauginį barjerą ir taip odos būklė tik pabloginama.


Odos priežiūros specialistės Audronės pagrindinės bendros rekomendacijos būtų: vyrams negalvoti, jog odos priežiūra yra skirta tik moterims, o moterims negalvoti, jog tai hormonai ir kitaip būti negali. Taip pat skirti ypatingą dėmesį odos priežiūros rutinai namuose, miegui rinktis gryno šilko pagalvės apvalkalą, šluostyti veidą vienkartinėmis servetėlėmis, dažnai plauti ir dezinfekuoti makiažo šepetėlius, nenaudoti įvairių daugkartinių šluosčių ar elektrinių valymo šepetėlių veido odai, nekrapštyti, nespaudinėti patiems bėrimų bei naudoti spf apsaugą ištisus metus.

Reikalinga konsultacija ar aknės gydymas?

Registruokitės apsilankymui pas odos priežiūros specialistes Audronę ir Rūtą čia: https://www.treatwell.lt/salonas/manoda/


113 peržiūrų
bottom of page