Ruduo – tinkamas metas sugrįžti į įprastą rutiną bei grąžinti odai skolą už saulės (ir ne tik) sukeltus padarinius. Šį mėnesį kalbiname „Manoda“ odos priežiūros klinikos specialistę Skaidrę Bardziliauskaitę - Lima apie odos hiperpigmentaciją.

- „Skaidre, tai kas vis dėlto yra hiperpigmentacija?“
- „Hiperpigmentacija (pigmentinės dėmės) - tai tamsios dėmės odoje, dažniausiai atsirandančios veido srityje. Atsiradimo priežastis - per didelis melanino kiekio išsiskyrimas. Melaninas - tai pigmentas, esantis mūsų odoje, plaukuose, akyse, kuris atlieka apsauginę odos funkciją ir suteikia jiems spalvą.
- „Ar galėtum trumpai pakomentuoti hiperpigemtacijos atsiradimo priežastis?“
- „Pigmentinės dėmės gali atsirasti dėl keleto priežasčių:
potrauminė hiperpigmentacija atsiranda tose vietose, kuriose yra buvęs ar esamas odos uždegimas ar pažeidimas (akne bėrimai, po lazerinių ar rūgštinių procedūrų atsiradę pažeidimai, dermatitas, didelis kiekis paviršinių sutrūkinėjusių kapiliarų ir kt). Dėmelės būna neiškilios, aiškių formų pažeistų sričių vietose;
hormoninė hiperpigmentacija dažniausiai atsiranda esant nėštumui ar laktacijos periodu, vartojant hormoninę kontracepciją, esant hormonų disbalansui. Tai didelės, neapibrėžtos formos dėmės, atsirandančios kaktos bei skruostų srityje, dažnai primenančios drugelio formą;
senatvinė hiperpigmentacija dažniausiai pasireiškia moterims po klimakso laikotarpio, stambiais šlakais ar šiek tiek iškiliomis dėmėmis;
saulės sukelta hiperpigmentacija atsiranda dėl ilgo buvimo saulėje, nesaugant odos ar nudegus. Dažniausiai pasireiškia dideliu kiekiu smulkių strazdanų, kartais susiliejančių į vieną plotą - kaktos viršuje, ant nosies, virš viršutinės lūpos, ant skruostikaulių.“
- „Skaidre, ką rekomenduotum klientams norintiems išvengti hiperpigmentacijos?“
- Paprasčiausias būdas apsisaugoti nuo hiperpigmentacijos – tai jauname amžiuje išsiugdyti įprotį naudoti priemones turinčias SPF, galvos apdangalus (skrybėles, kepures), akinius nuo saulės, vengti ilgo buvimo tiesioginiuose saulės spinduliuose. Taip pat reguliariai (kas 2-3 valandas) atnaujinti SPF apsaugą, kuri saugo nuo UVA/UVB spindulių. Žiemos metu rinktis 25-30 SPF apsaugą, o jau nuo kovo mėnesio rekomenduotina naudoti 50 SPF turinčią apsaugą. Jeigu jau turite pigmentinių dėmių ar kovojate su uždegimu odoje, laukiatės ar žindote, svarbu laiku užbėgti įvykiams už akių ir laiku pradėti ruošti odą saulėtam sezonui - į odos priežiūrą įtraukiant priemones, kurios veikia, kaip tirozinazės inhibitoriai - slopina melanino sintezę. Priemonėse ieškokite tokių ingredientų kaip azelaino rūgštis (ne mažiau negu 20proc.), 4-n-butylrezorcinolis ir kt.“
- „Kas tavo manymu efektyviausiai padeda panaikinti ar bent jau sumažinti pigmentines dėmes?“
- „Rekomenduočiau atlikti kosmetologines procedūras su rūgštimis. Šių procedūrų metu skaidomas odos pigmentas, skatinamas intensyvus odos atsinaujinimas, oda skaistėja bei slopinama melanino sintezė. Taip pat efektyvios yra ir procedūros „Mesopen“ aparatu, kurių metu veikliosios medžiagos pernešamos į gilesnius odos sluoksnius, pigmentas yra šviesinamas, o oda atsinaujina. Sudėtingiausiais atvejais atliekamos dermatologinės procedūros lazeriu, kurių metu skaidomos pigmento sankaupos dermoje. Pigmento gylį, kartais net nematomą plika akimi, galima nustatyti diagnostiniu „DJM“ aparatu. Jeigu pigmentas yra susiformavęs naujai ar odos paviršiuje, puikių rezultatų galima pasiekti ir su intensyvia odos priežiūra namuose. Šviesinamosios priemonės gali būti itin agresyvios jeigu naudojamos netinkamai, todėl labai svarbu priežiūros rutiną sukurti su specialisto pagalba ir nuosekliai sekti rekomendacijas namuose, tam, kad būtų mažinama komplikacijų rizika.
- „Į ką atkreipti dėmesį renkantis produktus hiperpigmentacijos mažinimui namuose?“
- „Produktai, kuriuos renkantės hiperpigmentacijos mažinimui naudoti namuose, savo sudėtyje turi turėti vieną iš šių ingredientų: retinolį, azelaino rūgštį arba vitaminą C.
- „Ir pabaigai?“
- „Pasidalinsiu įdomiu faktu: slepiant veidą nuo saulės, tačiau laikant rankas ar plaštakas intensyvioje saulėje, smegenys vis tiek siunčia signalą į odos plotus, kuriuose vyksta uždegimas, kad tame plote odą reikia intensyviau saugoti, ko pasekoje išskiriamas papildomas melanino kiekis. Tad vertėtų saugoti ne tik veidą, bet ir visą kūną nuo intesyvių saulės spindulių, vengti besaikio deginimosi ir naudoti ne tik apsaugines priemones, tačiau ir priemones slopinančias melanino sintezę.“
Plačiau apie hiperpigmentaciją su „Manoda“ odos priežiūros specialiste Skaidre žiūrėkite tinklalaidėje: https://www.youtube.com/watch?v=9k_MQoLZUAo
Registruotis apsilankymui galite čia: https://www.treatwell.lt/salonas/manoda/