top of page
Ieškoti

Fotosenėjimas ir kaip jį sustabdyti

Senėjimas – tai natūralus ir neišvengiamas reiškinys, kurį vieni priimame paprastai, kiti dėdami visas įmanomas pastangas laikui sustabdyti, tačiau ne visada sėkmingai. O kas yra fotosenėjimas ir kaip jį sustabdyti atsakysime šiame tinklaraščio straipsnyje.


Fotosenėjimas ir kas jį lemia


Fotosenėjimas - tai priešlaikinis (ankstyvasis) senėjimas, kuris yra sukeliamas išorės veiksnių, tokių kaip saulės ultravioletiniai spinduliai ir mėlynoji žydrųjų ekranų skleidžiama šviesa. Ar įmanoma jį sustabdyti visiškai ar bent dalinai? „Manoda“ odos priežiūros specialistės atsako, jog tikrai taip. Taigi apie viską nuo pradžių.

Fotosenėjimas pasireiškia odos pažeidimais, sukeltais saulės ultravioletinių spindulių ir mėlynosios ekrano šviesos poveikio. Raukšlės, suglebusi oda, rudos dėmės ir odos spalvos pasikeitimai (melasma) – visa tai yra fotosenėjimo požymiai. Priešlaikiniu senėjimu jis vadinamas todėl, kad tinkamai saugantis, didžiosios dalies neigiamų aplinkos veiksnių galima išvengti.


Fotosenėjimo simptomai


Fotosenėjimą galime atpažinti iš šių simptomų:

  • Sumažėjusi odos apimtis, suglebimas, susiformavusios raukšlelės;

  • Odos sausumas;

  • Atsiradę odos pakitimai, tokie kaip hiperpigmentacija ar senatvinės dėmės.


Šie fotosenėjimo simptomai dėl žalingo saulės spindulių poveikio atsiranda anksčiau, negu būtų būdinga natūraliam senėjimui. Ypatingai nuo to nukenčia veido, kaklo, dekolte ir rankų oda. Pradžioje, plika akimi odos pakitimai nėra matomi, tačiau odos diagnostikos pagalba užfiksuojami net ir menkiausi odos pakitimai. Odos diagnostikos rezultatai ne retam būna akstinas, kad laikas pradėti rūpintis oda yra šiandien, taip siekiant ne tik išvengti fotosenėjimo ateityje, bet ir siekiant sugrąžinti odai jos pelnytą sveiką išvaizdą.

Apie veido odos diagnostiką plačiau galite skaityti čia: https://www.manoda.lt/post/veido-diagnostika-u%C5%BEfiksuos-net-ma%C5%BEiausius-odos-pa%C5%BEeidimus


Taigi, norint sumažinti odos fotosenėjimą, pirmiausia turime užtikrinti odos apsaugą nuo kenksmingų saulės spindulių. Tai padaryti galime naudodami apsaugos priemones, turinčias SPF, skrybėles, apsauginius akinius nuo saulės bei laiką kiek įmanoma daugiau leisdami saulės šešėlyje.


Kaip elgtis, kad odos apsaugos priemonės veiktų teisingai


Apsaugoti veido, kaklo, dekolte bei rankų odą galite į kasdienę ryto veido odos priežiūros rutiną įtraukdami kremą su apsauga nuo saulės ultravioletinių spindulių. Kremas tepamas prieš veidą dengiant makiažu. Rekomenduojama naudoti ne mažiau 15 SPF turintį kremą, atsižvelgiant į metų laiką ir odos tipą. Sužinoti, kiek laiko kremas su apsauga nuo ultravioletinių spindulių bus veiksmingas, galite apskaičiuojant pagal paprastą formulę. SPF (angl. Sun Protection Factor) – tai apsaugos nuo saulės faktorius, kurio dydis žymimas skaičiais ir reiškia, kiek laiko galima būti saulėje, nepatiriant odos nudegimų.

SPF veikimo laiką (T) apskaičiuosime: T = (SPF X 10 min.).


Kokio stiprumo SPF turi būti produktuose, priklauso nuo jūsų odos tipo, metų, paros laiko bei veiklos.


15 SPF – rekomenduojama tepti visiems bet kokią dieną. Moterims pasisekė, nes dauguma skystųjų pudrų turi šią apsaugą, kuri odą apsaugo apie 2,5 valandos. Todėl jeigu lauke planuojate praleisti daugiau laiko, tuomet „Manoda“ odos priežiūros klinikos įkūrėja ir odos priežiūros specialistė Monika Šilerienė (Launikaitytė) siūlo rinktis stipresnę apsaugą.

30 SPF - rekomenduojama naudoti nesaulėtu sezonu, turintiems polinkį į pigmentaciją ir saulėtu sezonu, neturintiems pigmentacijos problemų. Kremas jūsų odą apsaugos apie 5 valandas.

50 SPF – rekomenduojama naudoti saulėtu sezonu odoms, turinčioms pigmentacijos problemų. Kremas odą apsaugos apie 8 valandas, tačiau svarbu paminėti, jog po maudynių odą reikėtų tepti pakartotinai.


Ypatingai svarbu prisiminti, jog stipri SPF apsauga būtina einant į lauką po tokių procedūrų kaip rūgštinis veido valymas, veidą patepus retinoliu, ar vitaminu C.

Jeigu manote, jog kremas, apsaugantis nuo kenksmingų saulės spindulių reikalingas tik saulėtą dieną, tuomet siūlome ultravioletinių spindulių aktyvumą stebėti telefono programėlėse, tokiose kaip „UVLens“, „UV Index Now“ ar „iPhone“ telefone esančioje orų programėlėje ir įsitikinsite, jog UV spinduliai aktyvūs būna net ir debesuotomis dienomis.


Produktus, apsaugančius nuo fotosenėjimo rasite čia: https://www.manoda.lt/parduotuve?Kategorija=Su+SPF


Procedūros, kuriomis pagerinsite fotosenėjimo paveiktą odą


„Manoda“ odos priežiūros specialistės fotosenėjimo paveiktos odos būklės gerinimui rekomenduoja šias procedūras:

  • Rūgštines veido odos procedūras;

  • Procedūras „PROTONPEN“ aparatu iš „pHformula“, ypatingai rekomenduojamas kursas su C vitaminu;

  • „Biologique Recherche“ procedūras, įtraukiant tam tikrus kofaktorius.

Registruotis procedūroms „Manoda“ odos priežiūros klinikoje galite: https://book.treatwell.lt/salonas/manoda/


64 peržiūros
bottom of page